تبلیغات
سرزمین عاشقان کتاب - معرفی کتاب(1)

سرزمین عاشقان کتاب

ملتی که کتاب نمی خواند، باید تمام تاریخ را تجربه کند. . . مطالعه ی یک کتاب، تجربه ی یک زندگی است. . .

معرفی کتاب(1)

سلام دوستان گلم،
اولین پست این بخش مربوط خواهد بود به:

"مجموعه ی تاریخ ترسناک"

این مجموعه که تا کنون در 8 جلد به چاپ رسیده است، با لحن صمیمانه، تصاویر جذاب و گیرا و توضیحات ساده و خوشایندی که درباره ی تاریخ جهان داده، میتونه شما رو بشدت به تاریخ علاقه مند کنه. . .

آموزه های خود از تاریخ در مدرسه را دور بریزید، این مجموعه را بخوانید و خودتان هم از نتیجه ی این کتاب بر علایقتان شگفت زده شوید!!!

در ادامه ی مطلب با کتاب های جذاب و خواندنی این مجموعه بیشتر آشنا شوید. . .


مجموعه ی تاریخ ترسناک، نوشته ی یکی از توانا ترین نویسندگان جهان، تری دیری و با ترجمه ی روان آقای مهرداد تویسرکانی، در انتشارات افق به چاپ رسیده و از استقبال بسیار خوبی هم روبه رو شده. . .

در ادامه به معرفی کتاب های این مجموعه می پردازیم:

جلد اول: انقلاب های پر هیاهو

این کتاب با موضوع انقلاب های بزگ و مشهور جهان مثل انقلاب فرانسه و . . . بیش از 8 بار در انتشارات افق به چاپ رسیده است.
قسمتی از متن:

. . . میلیون ها نفر، به میل و اراده ی خود، یا به اجبار و به دلیل وقوع انقلاب، درگیر خشونت شدند؛ و میلیون ها نفر از آن ها هم در جریان انقلاب ها مردند.

مردم انقلاب کردند، چون شرایط زندگی زیر سایه ی فرمانروایان آن قدر بد بود که مرگ و رنج را ترجیح می دادند. شاید گاهی بتوانیم با زبان خوش و به روش های مسالمت آمیز جلوی این افراد را بگیریم، گاهی هم آدم ناچار می شود از روش های خشن و نامطبوع استفاده کند. یکی از این روش ها انقلاب است. . .

( صفحه ی 188 و 189)جلد دوم: جنگ فجیع جهانی اول

همون طور که از اسم این کتاب پیداست، این جلد مربوط میشود به جنگ جهانی اول و جنایت ها و فجایعی که در اون سال ها رخ داده است، این کتاب هم بیش از ده بار در انتشارات افق چاپ شده است.

قسمتی از متن کتاب:

. . . جنگ جهانی اول، مملو از فجایع دردناک بود. تقریبا همه ی خانواده های بریتانیا، فرانسه، آلمان و روسیه دست کم یکی از اعضایشان را بر اثر جنگ از دست دادند. در این چهار کشور در هز شهرک و دهکده ای که قدم بگذارید، سنگ یادبودی را خواهید یافت که نام کشته های جنگ بر سطح آن حک شده است. در بسیاری از این دهکده ها مرد ها همه دست جمعی به جبهه رفتند و همه کشته شدند و دهکده را بی سرپرست گذاشتند.

اما این فاجعه ی اصلی نبود. دلخراش ترین چیز این بود که جنگ جهانی اول هیچ مشکلی را حل نکرد و ذره ای صلح به ارمغان نیاورد. برعکس، منجر به بروز جنگ جهانی دوم و رنج و بدبختی و مرگ و ویرانی به مراتب عظیم تر و گسترده تر شد. . .

( صفحه ی 123)جلد سوم: جنگ وحشتناک جهانی دوم

این کتاب هم با موضوع جنگ جهانی دوم و حوادث مربوط به آن، درست مانند جلد پیشین بیش از 10 بار به چاپ رسیده است.
قسمتی از متن:

در جنگ جهانی دوم، آدم کشی ساده تر شد؛ چون تنها کار لازم این بود که آدم دکمه ای را فشار دهد و بمب ها را پرتاب کند. آن ها هرگز نمی دیدند که چه رنج و بدبختی را به دیگران تحمیل می کنند. اما وحشت حقیقی جنگ در این بود که بسیاری از مردم آماده بودند تا در کمال خونسردی، بسیاری از هم نوعان خود را به قتل برسانند. برای آن ها فرقی نمی کرد که قربانیشان بچه های گریان، زن های وحشت زده یا پیرمرد های ضعیف باشند.

آدم کش ها حتی ذره ای نسبت به آن ها ترحم نشان نمی دادند. این بلایی است که جنگ بر سر مردم می آورد. نکات بسیاری هست که جنگ جهانی دوم را هولناک ترین جنگ تاریخی معرفی می کند؛ بی گناهی قربانیان، تعداد سرسام آورشان و شقاوت باور نکردنی برخی از رزمندگان.
. . .
(صفحه ی 126)جلد چهارم: انقلاب های فرانسه

متن پشت جلد:

تاریخ با چهره ای وحشتناک!
تاریخ ترسناک فرانسه شما را با حقایق منقلب کننده ی فرانسوی های شورشی و انقلابی آشنا می کند.با خواندن این تاریخ، نکته هایی از دوران دردناک قرون وسطی تا قرن ناجوانمردانه ی نوزدهم در می یابید. آیا دوست دارید بدانید:

کدام پادشاه خیال می کرد از جنس شیشه ساخته شده است؟
چرا زمانی در فرانسه نان را با خاک آجر درست می کردند؟
چگونه به شیوه ی راهزن های فرانسوی لی لی بازی کنیم؟

پاسخ به این پرسش ها را در کنار داستان زندگی پادشاهان پرمدعا، ملکه های مشنگ و انقلابیونی که وقتی از دست آنها به تنگ می آمدند، سرشان را از بدن جدا می کردند، پیدا کنید.

همچنین، اطلاعاتی درباره ی قحطی های مرگبار، ترورهای ترسناک و گیوتین گردن بر بخوانید.
تاریخ هرگز این چنین ترسناک نبوده است!جلد پنجم: امپاتوری بی خرد بریتانیا

این جلد به تاریخ انگلستان و بررسی جنایت های امپراتوری بریتانیا پرداخته و در سال1393 برای هفتمین بار به چاپ رسیده است.
قسمتی از متن:

بریتانیا، هرگز چیزی جز یک مجمع الجزایر کوچک نبود. . .

البته از نظر وسعت؛ چون با وجود کوچکی، تاثیر بسیار عظیمی بر روی بقیه ی جهان گذاشت. بریتانیا امپراتوری ای را شکل داد که چهره ی دنیارا عوض کرد و خودش را به ثروت رساند. اِشکال کار اینجاست که این جور اَعمالِ عظیم، خرج زیادی بر می دارد؛ هزینه ای که نه فقط با پول، بلکه با رنج و عذاب فراوان پرداخت میشود. بومیانی که با بریتانیایی ها ملاقات کردند، به دست آن ها استعمار، استثمار، سرکوب و گاهی حتی ریشه کن شدند...

( صفحه ی 126)

جلد ششم: آمریکا

این جلد به بررسی تاریخ ایالات متحده ی آمریکا می پردازذ و بیشتر از 7 بار به چاپ رسیده است.
قسمتی از متن کتاب:

. . .تاریخ ایالت متحده ی آمریکا ترسناک است؛ تاریخی که با سرکوبِ بومیان سرخپوست برای غضب زمین هایشان آغاز شد. . . عاقبت آمریکایی ها  در 1845 به این نتیجه رسیدند که مالک مطلق و قانونی تمام قاره ی آمریکا هستند. به همین خاطر هم مکزیکی ها را در هم کوبیدند و هر قدر که دلشان می خواست، زمین ها و دارایی آن ها را تصرف کردند.

ولی آیا سیر هم شدند؟ نه، در  عوض، در قرن بیستم هوس کردند که عظیم ترین و نیرومند ترین کشور در تمام کره ی زمین باشند! اشکال اینجا بود که کشور هایی که سر راه دستیابی اشان به این عظمت قرار گرفتند، همه بدجوری آزار دیدند. . .

(صفحه ی 188)

 

جلد هفتم: فرمانروایان فرومایه

این کتاب مربوط به سرگذشت شاهان و فرمانروایان ظالم و فرومایه تاریخ است و برای سومین بار در 1393 چاپ سده است.
قسمتی از متن:

. . . البته وقتی فرمانروایان فرومایه مردم را می کشند و شکنجه می دهند، دست خودشان را به خون آن ها آلوده نمی کنند. پس آن همه گردن زدن های تهوع آور و تیرباران های وحشت آور و دارزدن های زجر آور به دست کی انجام شده؟ نه به دست فرمانروا، بلکه به دست فرمانبردارنش.

اما فرمانروایان فرومایه تا وقتی پیروز و صاحب قدرت می مانند که مردم عادی اجرای کشتار ها و شکنجه ها و تجاوز ها و جنایت هایشان را بر عهده بگیرند.

یادتان باشد، مردم عادی، یعنی آدم هایی مثل من و شما. آقای عادی و خانم  عادی.  . .
(صفحه ی 170)جلد هشتم: رومی های بی رحم

این جلد به تاریخ امپراتوری روم مربوط میشود و برای بار چهارم در 1394 به چاپ رسیده ست.
قسمتی از متن کتاب:

. . .رومی ها در عصر وحشیانه ای می زیستند. جاده ها و قوانین و سلاح ها و رهبران آن ها بهتر از دشمنانشان بود؛ دشمنانی که رومی ها همه ی آن ها را " بَربَر"، یعنی " وحشی " می نامیدند. آن ها آن قدر هوشمند و خلاق بودند که هنوز هم با مرور تاریخ، انگشت به دهان می مانیم. وقتی ویرانه های باستان را نگاه می کنیم، متحیر می شویم که چطور توانسته اند 2000 سال پیش عجایبی همچون دیوار هادریان یا کولوسئوم را بنا کنند. اما گول خلاقیتشان را نخورید. راز اصلی موفقیت آن ها این بود که قادر بودند به مراتب وحشی تر از سنگ دل ترین دشمنانشان باشند. بی رحمی بی حد و مرز، برگ برنده ی رومی ها بود. . .

(صفحه ی 125)


نکته ی مثبت و بارز که باعث جذابیت زیاد این مجموعه شده  این است  که مثل خیلی از کتاب های تاریخی،  صفحات کتاب ها از مطالب سنگین و دشوار رو که فهمشان از ریاضی هم سخت تر است، پر نشده، بلکه نویسنده با افزودن مقداری مطالب طنز و تصاویری که به درک مطالب کتاب خیلی کمک می کنند، این کتاب ها رو بسیار جذاب و قابل فهم کرده، ط.وری که شما اصلا احساس نمی کنید که دارید یک کتاب تاریخی می خونید!!!
پیشنهاد می کنم این کتاب رو از دست ندهید. . .
[ یکشنبه 3 مرداد 1395 ] [ 05:48 ب.ظ ] [ ♥مهاجر♥ ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه