سرزمین عاشقان کتاب

ملتی که کتاب نمی خواند، باید تمام تاریخ را تجربه کند. . . مطالعه ی یک کتاب، تجربه ی یک زندگی است. . .

✮فواید مطالعه✮

سلام به کتاب دوستان و حتی کتاب نادوستان عزیز.
می دونید با کتاب خوندن چه چیزایی رو بدست میارید؟
خیلی جالبه، حتما بخونید:


1- افزایش طول عمر!
ه گزارش مدیکال نیوز تودی، محقق 'بکه لوی' استاد اپیدمیولوژی در دانشگاه ییل و همکارانش یافته های خود را در مجله journal Social Science & Medicine منتشر کردند. با وجود رشد محبوبیت انواع کتاب خوان های الکترونیکی، اما میانگین فروش کتاب های چاپی رو به افزایش است. خواندن کتاب فقط برای تفریح و سرگمی نیست بلکه مطالعات از فواید کتابخوانی بر سلامتی نیز حکایت دارند. در تازه ترین بررسی ها داده های مربوط به سه هزار و 635 زن و مرد بررسی شد. در این مطالعه همه شرکت کنندگان عادت های مطالعه خود را گزارش دادند و وضعیت آنها برای تقریبا 12 سال پیگیری شد.

افرادی که به مدت سه ساعت و نیم در هفته مطالعه می کردند، در قیاس با بزرگسالانی که مطالعه نمی کردند، در مدت 12 سال پیگیری 17 درصد کمتر با احتمال مرگ مواجه بودند اما افرادی که مطالعه بیشتری داشتند، 23 درصد کمتر در معرض خطر مرگ قرار داشتند.در مجموع، بزرگسالانی که مطالعه می کردند، در قیاس با افرادی که اهل مطالعه نبودند در مدت 12 سال پیگیری این تحقیق، تقریبا بیشتر از دو سال عمر کردند. براساس نتایح این تحقیق، کتابخوانی در میان زنان، فارغ التحصیلان دانشگاه ها و افراد پردرآمدتر بیشتر بود. با وجود اهمیت و تاثیر مثبت خواندن کتاب، اما افرادی نیز که اهل مطالعه روزنامه و مجلات بودند، طول عمر بیشتری در قیاس با کسانی داشتند که اساسا مطالعه نمی کردند.  در این تحقیق به سازوکارهایی که از طریق آنها کتابخوانی موجب طول عمر می شود، اشاره نشده است اما محققان گمان می کنند که تاثیرات شناختی کتاب خواندن در این زمینه دخیل است؛ یک تحقیق منتشر شده در سال 2013 نشان داد که مطالعه ارتباط سلول های مغز را افزایش می دهد." (منبع : بهار نیوز)

2-  جلوگیری از آلزایمر!
"تحقیقات خیلی وقته که نشون داده کسانی که زمان مطالعه مرتب ندارند، دو و نیم برابر بیشتر از کسانی که به طور مرتب مطالعه می کنند در معرض بیماری آلزایمر قرار دارند. این به این معنی نیست که تنها با خوندن کتاب میشه از این بمیاری پیشگیری کرد، اما نشون میده که قطعا رابطه ای بین خوندن و پیشگیری از این بیماری وجود داره!"
3- همیشه در حال یادگرفتن چیزهای جدید هستید.
"اگه تا حالا نمیدونستید، از الان دیگه بدونید! کتاب خوندن مغزتون رو با اطلاعات جدید پر میکنه. اطلاعاتی که نمیدونیم کی و کجا، اما قطعا به موقع به یادمون میان و کارهامون رو راه میندازن. خوندن آدمها رو باهوش میکنه، چون نه تنها اطلاعات جدیدی به مغز اضافه میکنه، بلکه باعث میشه بتونیم اونها رو به راحتی به خاطر بیاریم."

4-  کتاب خوندن استرس رو از بین می بره و حالت رو خوب میکنه.
"وقتی که کتاب میخونی، خودت و ذهن نگرانت رو به یه دنیای دیگه منقل می کنی، برای اینکه سختی های زندگی رو برای دقایقی از زندگیت حذف کنی. تحقیقت نشون داده که فقط ۶ دقیقه کتاب خوندن میتونه تا ۶۸% استرس رو کاهش بده! مطالعه روشی موثر برای کاهش سطح استرستونه، چون یه داستان خوب شما رو جذب میکنه و به یه دنیای دیگه میبره. مهم نیست که در محل کار یا در زندگی شخصیتون درگیر چی بودین، کتاب خوندن یه روش عالی برای فرار کردن از همچین موقعیتیه. وقتی که کتاب خوندتون تموم شه آروم تر شدین و مطالعات نشون دادن که مطالعه سطح کورتیزول، ضربان قلب و تنش در ماهیچه ها رو کاهش میده."

5- کتاب خوندن قدرت تجزیه و تحلیل رو بالا می بره.
"درسته! دکترها، مهندسین، و وکلای آینده! هر چقدر بیشتر بخونید، قابلیت تشخیص دادن الگوها و آنالیز کردن روابط براتون راحت تر میشه! وقتی کتاب میخونین اغلب درباره چیزی که میخواد اتفاق بیفته در شما احساسی ایجاد میشه. چون نویسنده دوست داره که سرنخ هایی براتون به جا بذاره تا اونا رو کنار هم بذارین و یه تصویر در ذهنتون بسازین. این روند باعث تقویت مهارت های تجزیه و تحلیل شما میشه. این مهارت ها میتونه در دیگر زمینه های زندگیتون به کار گرفته بشه و در نهایت عملکرد کلیتون بهبود پیدا میکنه."
6- خوندن دایره لغاتتون رو وسیع تر میکنه. بنابراین باسواد تر به نظر می رسید.
"هرچی کتاب های بیشتری باز کرده باشی، با کلمات بیشتری درگیر شدی. این کلمات بالاخره یه روزی جاشون رو توی ادبیات روزمره تون پیدا می کنند. و به خاطر اینکه همه ی ما بالاخره توی یه مرحله ای از شغلمون به کلمات و قوه ی تکلم احتیاج داریم، احتمالش هست که باعث موفقیت های کاریمون هم بشه."

7- کتاب خوندن شما رو نویسنده ی بهتری می کنه و مهارت های نوشتاریتون رو بهبود میده.
"باز هم تحقیقات نشون داده که خوندن یه کتاب خوب میتونه باعث بشه که مهارت های نوشتن اون نویسنده روی مهارت های خودتون تاثیر بذاره. درست مثل وقتی که گوش دادن به موزیک خوب میتونه به سلیقه ی موسیقایی تون جهت بده. همراه با گسترش دایره لغات، مطالعه دستور زبانتون رو هم بهبود میده. مغز انسان توانایی شگفت انگیزی داره که خیلی سریع دستور زبان رو انتخاب کنین، پس باور کنین یا نه کتاب خوندن باعث میشه مهارت های نوشتاریتون هم بهتر بشه."

8- کتاب خوندن باعث میشه دیگران رو بهتر درک کنید.
"با خوندن کتاب های داستان، شما این قابلیت رو پیدا میکنید که زندگی ای به غیر از زندگی خودتون، با قابلیت های خیلی بالاتر رو تجربه کنید. مثلا ممکنه که هیچوقت توی زندگیتون پیش نیاد که به اروپا سفر کنید، اما با خوندن راجع به فرهنگ و زندگی مردم این کشور، شما میتونید احساس نزدیکی بیشتری به مردم جهان بکنید. همچنین مطالعه همدلی شما رو بیشتر میکنه، چون شما رو در داستان های پیچیده درگیر کرده و باعث میشه که نقطه نظرات اونا رو هم تجربه کنین. در واقع خیلی از کتاب ها از دیدگاه چند شخصیت نوشته میشن و دید متفاوتی بهتون میدن."

9- مطالعه آرامشتون رو بیشتر می کنه.
"به غیر از جنبه استراحت، کتاب خوندن میتونه کمک کنه که آرامش پیدا کنین. مطالعات نشون دادن که خوندن متون مذهبی و روحانی میتونه فشار خون رو پایین آورده و شما رو آروم کنه. خوندن کتاب های عادی باعث میشه روحیتون بهتر شده و افسردگی و بیماری های روانی خفیف تر زودتر بهبود پیدا کنن."

10- تمرکز رو زیاد می کنه.
"مطالعه باعث بهبود تمرکز میشه چون برای یه مدت زمانی شما همه توجهتان روی یک چیز متمرکز میشه. در زندگی امروزه که ما مجبوریم به طور مداوم چندکار رو باهم انجام بدیم، باید توجهمون رو بین چک کردن موبایلمون، انجام کارها، صحبت کردن با دیگران و هزار کار دیگه تقسیم کنیم. این کار سطح تمرکزمون رو کاهش داده و نمیذاره که زیاد مولد باشیم. مطالعه برای مدت زمان کوتاهی میتونه این چرخه رو معکوس کنه.افراد یا برای درس یا کار یا سرگرمی کتاب میخونن، اما در واقع مطالعه فعالیتیه که فواید زیادی برای سلامتیمون داره. اگه به طور منظم مطالعه نمیکنین، باید به عنوان یه سرگرمی در نظرش بگیرین. میتونین با خوندن چند صفحه از یه کتاب در روز شروع کنین، یا به جای اینکه اخبار ببینین یه صفحه کتاب بخونین. به زودی به جای اینکه فیلم نگاه کنین کتاب میخونین."

11- الهام بخشه و میتونه منجر به تکامل شما بشه.
"یه مطالعه انجام شده در انگلیس نشون داد که در حدود ۶۰ درصد از شرکت کنندگان در این تحقیق باور دارن که مطالعه روی بهتر شدن زندگی تاثیر میذاره. متاسفانه برنامه های تلویزیونی و فیلم ها شما رو مجبور میکنن که فقط ناظر باشین، اما کتاب خوندن شما رو درگیر کرده و باعث میشه که احساسات شخصیت های مختلفش رو تجربه کنین. این امر میتونه باعث بشه تا رفتارتون رو به سمت بهتر شدن تغییر پیدا کنه."
(منبع: سایت های رنگی رنگی، و دکتر سلام)


[ پنجشنبه 29 مهر 1395 ] [ 04:17 ب.ظ ] [ ♥مهاجر♥ ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic