سرزمین عاشقان کتاب

ملتی که کتاب نمی خواند، باید تمام تاریخ را تجربه کند. . . مطالعه ی یک کتاب، تجربه ی یک زندگی است. . .

معرفی کتاب(11)

سلام به دوستان عزیز...
در این پست به معرفی کتابی جنجالی خواهم پرداخت؛
کتابی زیبا و در پیرامون همان موضوعات چندی از کتاب های پیشین؛
مدتی قبل به معرفی دسته ای از کتاب های سیاسی-تاریخی مثل مجموعه ی تاریخ ترسناک و نیمه ی پنهان آمریکا پرداختم،
متاسفانه در قرون اخیر و شاید بهتر باشه بگیم از مدت های طولانی نجاست سیاست، تقدس تاریخ رو خدشه دار کرده و به همین خاطر امروزه به سختی می توان بین کتاب های تاریخی و کتاب های سیاسی تمایز قائل شد.
توصیه می کنم از مطالعه ی این دسته از کتابها غافل نشید؛
تاریخی که در مدارس به ما می آموزندی مجموعه ای از چرندیات است، و عمیقا باور دارم که نه بکارمان می آید و نه تاثیر گذار است...
حقایق را در کتاب ها بجویید؛
ما برای تجربه ی آنچه بر پیشینیانمان گذشته، فرصتی نداریم،
زندگی محدود است و تنها راه کسب و استفاده از تجربه های گذشتگان و اجدادمان، مطالعه ی تاریخ و سرگذشتشان است؛
عده ای با بهانه ی اینکه تاریخ را تحریف کرده اند و از این دست حرف ها، به کل کتاب های تاریخی( و تاریخی-سیاسی) را کنار میگذارند
عده ای نیز با تصور یکسان بودن چرندیاتی که در مدارس به نام تاریخ به خوردمان می دهند از هرچه برچسب تاریخ به رویش زده باشند، بی زارند؛
ولی من معتقدم، باید خواند، فهمید و عبرت گرفت...
دیگر تمام کتابها که دروغ نیست، هست؟
چه این دست کتابها را سیاسی بدانید چه تاریخی و چه مانند من این دو را باهم ادغام کنید،
مطالعه شان از ملزومات زندگی ما هستند؛
هم برای افزایش آگاهی عمومی(آنچه در اکثر کشورها به وفور دیده می شود) و هم برای تکرار نشدن تاریخ، لازم است که بخوانیم و بدانیم.
در ادامه ی مطلب با کتاب زیبای "آمریکا بدون نقاب" که نوشته ی یکی از ایرانیانی است که بیش از بیست سال خود مقیم آمریکا بوده است؛ آشنا می شویم...
در هفته های آینده نیز انشاالله بیشتر به کتاب های تاریخی و بعضا سیاسی خواهیم پرداخت.
با تشکر فراوان از توجه و همراهی شما عزیزان.




نویسنده کتاب رو با نگاهی اجمالی به تاریخ آمریکا شروع کرده؛ در ادامه به بیان حقایق تاریخی و جنایاتی که آمریکا در طول تاریخ  در سرتاسر جهان مرتکب شده پرداخته؛ جنایاتی گه نه فقط دامان ایران، بلکه دامان کشور های السالوادور، شیلی، ژاپن، ویتنام، گرنادا، عراق، کلمبیا، پاناما، فیلیپین، کوبا و ... را گرفته است؛ تمام اینها چیزی جز واقعیت نیستند، بزارید بهتر بگویم، در واقع تا به اینجای کار نویسنده کوچک ترین ابراز نظر و عقیده ای نکرده و تماما به بیان واقعیات تاریخی با بیانی ساده و به ور خلاصه و قابل فهم پرداخته است. توجه شما رو به قسمتی از متن این بخش جلب می کنم:
...مهاجران اولیه ی آمریکا(که پدران آمریکا نامیده می شوند.)،دزدان، چپاولگران و وحشیان و جنایتکاران اروپائی بودند که برای پیدا کردن طلا و منابع طبیعی به آمریکا هجوم بردند. طبق کتب تاریخی آمریکا، انگلستان، گدایان و جنایتکاران خود از زندان را آزاد کرده و به آمریکا منتقل نمود. این افراد، جنایات وحشتناکی را در حق سرخپوستان این کشور روا داشتند، به طوری که از زمان ورود کریستف کلمب به آمریکا تا پایان جنگ جهانی دوم، جمعیت سرخپوستان این کشور از 6 میلیون نفر، به 80 هزار نفر کاهش پیدا کرد.
مارک تواین که خود یکی از بزرگان فرهنگ ادبی آمریکا به شمار می رود، خطاب به رئیس جمهور آمریکا، .یلیام مکینلی می گوید:
"«به شخصی که در ظلمات نشسته است.»" بعد در نامه اش اضافه می کند:«نوارهای سفید رنگ پرچم آمریکا، باید به رنگ سیاه و ستاره های آن به علامت جمجمه و دو استخوان ضربدر(که علامت سم و مرگ است) تبدیل شود.»
سیاه پوستان آفریقایی نیز که به آمریکا آورده شده و به عنوان برده خرید و فروش می شدند، از جنایات گوناگون سفیدپوستان آمریکا بی بهره نبودند. تا همین چند دهه ی قبل، حتی محل آب خوردن سفیدپوستان و سیاه پوستان مشخص شده بود و آنها اجازه نداشتند که از محل آبخوری سفید وستان آب بنوشند. اگر پیرزن سیاه پوستی در اتوبوس نشسته و یک پسربچه ی سفیدپوست وارد می شد، پیرزن باید از جای خود بر میخواست و آنجا را در اختیار پسربچه ی سفید پوست قرار میداد....
گوشه ای از جنایات آمریکا در السالوادور:
مردم این کشور، سال ها برای آزادی و فرار از فقر جنگیده اند ولی دائما توسط نیروهای ارتش و مزدوران دیگری که توسط آمریکا پشتیبانی شده اند، سرکوب گردیده اند. مردم السالوادور می گویند:«جنگیدن و سریع تر مردن بسیار بهتر از گرسنگی کشیدن و طولانی مردن است.» ارتش السالوادور در سال 1932 در طول چند ساعت، بیش از 30 هزار نفر از مردم را که دو درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دادند، قتل عام نمود. این ارتش توسط آمریکا پشتیبانی مالی، تسحیلاتی و سیاسی می شد. دو نویسنده ی آمریکایی به نام های رابرت آرمسترانگ و جنت شنگ در کتاب خود، چهره های اتقلاب السالوادور، می نویسند:
"ارتش با نیرو های الحاقی خود که همواره از کمک های مالی و نظامی آمریکا برخوردار بوده اند، پیراهن هایی سیاه رنگ و منقش به جمجمه ی انسان و دو استخوان ضربدر را به تن داشتند، حمله را شروع کردند. شاهدان امر می گویند که آنها کودکان را گرفته و به هوا پرتاب کردند و بعد بدن آنان را با کاردهای بزرگ می درند و سر آنان را جدا نموده و بدنشان را به دو نیم می کنند.
و این تنها گوشه ای از نایات سیاستمداران طرفدار حقوق بشر آمریکاست که در زمان ریاست جمهوری آقای جیمی کارتر اتفاق افتاده است...

در بخش بعدی، نویسنده به بررسی و بیان وضعیت آمریکا از جهات گوناگون، نحوه ی گزینش ریاست جمهوری و بیان شخصیت و سوابق ریس جمهوران اخیر آمریکا می پردازد.
بخش های بعدی به نوعی مروری ساده و گذرا از تاریخچه و عملکرد سازمان های سیا، اف بی ای، وزارت دفاع آمریکاو... است. در همین بخش نویسنده به بررسی وضعیت خارجی و داخلی آمریکا در ابعاد مختلف پرداخته است.
به  قسمتی از متن بحث آزادی در بخش وضعیت داخلی آمریکا، توجه کنید:
...این آزادی که مدام دم از وفورش در آمریکا می ززنند، آیا آزادی مطلق سیاسی، عقیدتی، بیان و مطبوعات است و یا اینکه آزادی برای ارتکاب مفسده های اخلاقی است؟ اولا آزادی که آمریکا دائم دم از آن می زند، فقط یک شعار است و در حقیقت آزادی در آمریکا، در اسارت است.ثانیا دولت آمریکا فکر میکند که از ثبات سیاسی برخوردار است و مطمئن است که فرد یا گروهی به سادگی نمی تواند سیستم حکومتی آن را واژگون سازد؛ لزا در چارچوب مشخص شده ای، یک آزادی نسبی که به آن خواهیم پرداخت، به افراد یا گروه ها می دهد.
طبق قانون، تجمع بیش از 20 نفر در اماکن عمومی و خیابان، برای برگزاری تظاهرات، ممنوع می باشد. به این جهت، اگر گروهی تصمیم به برگزاری تظاهرات دارند، باید از مسئولین امر اجازه دریافت نمایند و در این ارتباط باید مسئولین مربوطه را از ماهیت گروه خود و علت و هدف از برگزاری تظاهرات مطلع سازند و در غیر این صورت مسئولین می توانند آنان را دستگیر و روانه ی زندان کنند...

مادامی که فرد یا گروهی، مخالف جهت و ایده های شوم سیاستمداران آمریکا حرکت نکند، میتوانند به زندگی خود ادامه دهند، ولی به محض این که دولت آمریکا تشخصی دهد که آن فرد یا گروه، توده ی مردم را آگاه ساخته و سد راه آنان خواهند شد، طرحی را برای برداشتن این سد، خواهند ریخت. در مواقعی، اجرا و اعمال این طرح، حبس و در مواردی، نابودی آن فرد و یا گروه را در بر خواهد داشت...

کتاب در ادامه به بیان برخی از این موارد نقض آزادی می پردازد که چند مورد از این مثال ها را باهم میخوانیم:
....در اوایل دهه ی 90 میلادی، یکی از شبکه های تلویزیونی آمریکا گزارشی در ارتباط با فعالیت اف بی آی پخش نمود. در این گزارش، یک شهرود آمریکایی که یک مغازه ی پیتزا فروشی در نیویورک داشت، فکر می کرد که تلفن مغازه اش تحت کنترل است؛ لذا از یک تلفن عمومی که در نزدیکی مغازه اش قرار داشت، برای تماس های مختلف استفاده می نمود. سازمان اف بی آی، 75 ساعت نوار مکالمه ی او را که از آن تلفن عمومی استفاده کرده بود، ضبط و در دادگاه علیه این فرد ارائه نمود.
بسیارند افرادی که در فرودگاه هایآمریکا توسط مامورین گمرک بازجویی شده و به بهانه ی اینکه بیش از 10 هزار دلار پول به همراه داشته و قصد خروج از کشور را داشته اند و نیز گزارش ننموده اند، پولشان مصادره شده و بعضا روانه ی زندان گردیده اند.
و...

بعد نویسنده به بررسی وضعیت فرهنگی، سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی و اقتصادی آمریکا، می پردازد...
متاسفانه در اینجا نه فرصت ونه انمکان بازگویی قسمتی از متن هرکدام از این بخش ها هست، ولی توصیه می کنم این کتاب رو بخونید، تا متوجه عمق فاجعه بشید! در همین بخش مذکور، آمار بی خانمانی، فقر و مقدار قابل توجه مالیات شما رو شگفت زده خواهد کرد!
برای مثال در قسمت وضعیت اقتصادی، گفته شده که تا پایان سال 1999 میلادی، بدهی دولت آمریکا، 5 تریلیارد و 7000 میلیارد دلار بوده است. حال بماند آمار بالای بی خانمان ها، زاغه نشین ها، گدایان و فقرای این کشور متمدن.
و تمام این فقر و کمبود ها در شرایطی دیده می شود که دولت آمریکا سالیانه بیش از 6 میلیارد دلار به شهروندان اسرائیلی کمک بلاعوض می کند.
در بخش بعدی نویسنده به بیان اقادامات آمریکا علیه کشور خودمان و جنایاتی که در حق مردم ما انجام داده می پردازد.
در آخر هم بخش ضمائم و اسناد رو مشاهده می کنیم.
نکته ی جالب توجهی که ذکر اون رو در این قسمت ضروری می دونم، اینه که این کتاب با استناد بر 194 کتاب و مقاله ی تماما خارجی نوشته شده و علاوه بر اون تجربیات 20 سال زندگی خود نویسنده در آمریکا نیز در نگارش کتاب تاثیر بسزایی داشته است. شما در تک تک صفحات کتاب هم که کند و کاش کنید نمی توانید مطلب بدون منبع و غیر مستند پیدا کنید و این خود از نقاط قوت این اثر است.
 این کتاب اثر جناب آقای هاشم میرلوحی است و بیش از 5 بار (تاسال 1393) در انتشارات کیهان به چاپ رسیده است.
توصیه می کنم حتما این کتاب رو مطالعه کنید.
در پناه حق.
از توجه و همراهیتون سپاسگذارم.


[ پنجشنبه 29 مهر 1395 ] [ 04:19 ب.ظ ] [ ♥مهاجر♥ ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic